Potencja

Zaburzenia erekcji – co to jest i jak je leczyć?

Impotencja, czyli zaburzenia wzwodu, to określenie dla męskiej niesprawności seksualnej. Badania dowodzą, że obecnie problem ten staje się coraz szerszy. Dotyka mężczyzn w bardzo różnym wieku, bez względu na ich dotychczasową aktywność seksualną. Przyczyny zaburzeń wzwodu są różne, jednak skutek jest ten sam – mężczyzna jest wówczas całkowicie niezdolny do odbywania satysfakcjonujących stosunków seksualnych. Niestety, wielu mężczyzn dotkniętych tą przypadłością bardzo się jej wstydzi, dlatego nie szuka pomocy u specjalistów oraz nie rozmawia o niej ze swoimi partnerkami. To ogromny błąd. Warto wiedzieć, że zaburzenia erekcji to schorzenie, które obecnie można leczyć wykorzystując szereg dostępnych sposobów. Nowoczesna medycyna daje mężczyznom z zaburzeniami erekcji stuprocentową gwarancję na odzyskanie sprawności seksualnej. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie oraz szybkie rozpoczęcie terapii. Oto, na czym polega impotencja oraz jak ją leczyć. 

Czym spowodowane są zaburzenia erekcji?

Zaburzenia erekcji to sygnał od organizmu, że dzieje się w nim coś bardzo złego. O niskiej erekcji mówimy wtedy, gdy mężczyzna nie jest zdolny do odbywania stosunków seksualnych w sposób ciągły od minimum trzech miesięcy. Zaburzenia wzwodu mogą także świadczyć o rozwoju groźnej choroby, takiej jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie lub stwardnienie rozsiane. Są także mężczyźni, u których zaburzenia wzwodu wynikają z zaburzeń w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej – dotyczy to przede wszystkim panów po 40-tce, u których niska erekcja jest uwarunkowana malejącym stężeniem testosteronu w organizmie.

Zaburzenia erekcji mogą też być spowodowane przyjmowaniem niektórych leków, przede wszystkim tych stosowanych w chorobach serca oraz antydepresantów. Do wystąpienia zaburzeń erekcji w ogromnym stopniu przyczynia się niezdrowy styl życia, przede wszystkim niewielka aktywność fizyczna, dieta bogata w słone przekąski, fast foody i słodycze, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, stosowanie narkotyków. Specjaliści wyróżniają też inny rodzaj zaburzeń erekcji, a mianowicie impotencję psychogenną. Jak wskazuje jej nazwa, jest ona spowodowana wyłącznie czynnikami psychologicznymi. Do psychologicznych czynników powodujących impotencję zaliczamy chroniczny stres i zmęczenie, niskie poczucie własnej wartości, lęk przed uprawianiem seksu, całkowity brak wiedzy i doświadczenia w sferze seksualnej, lęk przed zapłodnieniem czy złe doświadczenia seksualne z przeszłości.

Co zrobić, by wyleczyć się z niskiej erekcji?

Przede wszystkim, mężczyzna, który jest dotknięty tym groźnym zaburzeniem, powinien przyznać się przed samym sobą, że coś z jego sprawnością seksualną jest nie tak. Niezwykle istotne jest także przeprowadzenie szczerej rozmowy ze swoją partnerką. Kobieta powinna z kolei okazać swojemu mężczyźnie wsparcie oraz zapewnić go, że będzie pomagała mu w odzyskaniu dawnej sprawności seksualnej. Ustalenie przyczyn zaburzeń erekcji jest bardzo istotne. Jest to niezbędne do tego, aby móc wprowadzić odpowiednie leczenie. Warto wiedzieć, że każda metoda leczenia może być stosowana tylko w określonych rodzajach zaburzeń erekcji. W przypadku, gdy niska erekcja jest spowodowana czynnikami psychologicznymi, wtedy konieczne jest wprowadzenie psychoterapii. Z impotencją psychogenną zmaga się około 20% mężczyzn o niskiej sprawności seksualnej. W pozostałych przypadkach, gdy problem leży w kwestiach fizycznych, pomocy należy szukać u urologa lub androloga.

Niezwykle istotne jest to, aby przełamać swój wstyd i opór. Lekarz taki jak urolog czy androlog chce przecież nam pomóc i zależy mu na tym, byśmy jak najszybciej odzyskali dawną sprawność seksualną. Wiadomo, że wizyta u specjalisty od układu płciowego mężczyzny nie będzie należała do najprzyjemniejszych, ale warto się przełamać. Im szybciej zgłosimy się do odpowiedniego lekarza, tym lepiej. Jest to bardzo istotne, ponieważ zaburzenia erekcji mogą wskazywać na rozwój w organizmie jakiejś bardzo groźnej choroby. Oprócz tego, długotrwały brak stosunków seksualnych może spowodować, że relacje pomiędzy partnerami prędzej czy później ulegną znacznemu pogorszeniu.