Porady

Operacje prostaty a impotencja

Według znanej definicji impotencja oznacza niezdolność do osiągnięcia i/lub utrzymania erekcji w sposób wystarczający do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Dosyć częstą konsekwencją usunięcia gruczołu krokowego jest naruszenie pęczków nerwowych, które znajdują się po obu jego stronach. Mężczyzna po takiej operacji boryka się z zaburzeniami wzwodu o charakterze przejściowym czy długotrwałym, gdyż właśnie te nerwy odpowiadają za osiąganie oraz utrzymanie wzwodu.

Operacje prostaty- przyczyny zaburzeń potencji

Trzeba podkreślić, że prawdopodobieństwo pojawienia się problemu impotencji nie jest powiązane jedynie z samymi procedurami operacyjnymi, lecz również z kriochirurgią czy radioterapią. Taki kłopot również rozwija się przez leczenie hormonalne, w tym również kastracje chirurgiczną. Dochodzi przez to do całkowitego braku popędu seksualnego, przez obniżony poziom testosteronu. Na całe szczęście medycyna cały czas się rozwija, a techniki operacyjne stają się coraz mniej inwazyjne. Lekarze dążą do tego, aby ewentualne powikłania, takie, jak również zaburzenia potencji zredukować do minimum. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż celem operacji jest pozbycie się choroby (np. raka prostaty). Urolog musi więc zadbać o to, aby wszelkie komórki nowotworowe zostały usunięte. Co ważne, najczęściej z zaburzeniami erekcji zmagają się panowie po 50 roku życia. Powodem takiego zjawiska są przede wszystkim choroby dotykające dojrzałych osób, takie jak zmiany miażdżycowe, cukrzyca czy nadciśnienie tętnice. Z tego względu bardzo ciężko jest sprecyzować, jaka jest dokładna przyczyna zaburzenia u mężczyzny. Czy był to faktycznie przebyty zabieg, czy też pewne choroby? Czynniki ryzyka powstania impotencji dodatkowo pogłębiają problem i wcale nie ułatwiają procesu leczenia zaburzeń powstałych przez operację. Jednakże panowie cierpiący na impotencję mogą korzystać z dobrodziejstw dzisiejszej medycyny. Dostępne metody farmakologiczne i niefarmakologiczne są w stanie pomoc panom po operacjach prostaty.

Jakie leki stosuje się w leczeniu impotencji?

Lekarze najczęściej zalecają terapię z udziałem środków należących do grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5, a więc takich produktów jak: tadalafil, sildenafil czy wardenafil. Preparaty te zostały opracowane w celu leczenia nadciśnienia płucnego, aczkolwiek efektem ubocznym okazał się silny wzwód prącia, przez co wykorzystano je w leczeniu zaburzenia potencji. Środki te wywołują rozkurcz komórek mięśni gładkich naczyń i beleczek ciał jamistych, dzięki czemu zwiększa się napływ krwi do ciał jamistych. To środki doustne, które przyjmuje się przed planowanym aktem płciowym. Ich skuteczność jest naprawdę wysoka, gdyż oscyluje na poziomie 90 procent. Środków na potencję nie powinno się stosować wraz z przyjmowaniem nitratów. Agoiści receptorów dopaminergicznych działają w ośrodkowym układzie nerwowym i u pewnej ilości mężczyzn powodują wzwód odpowiedni do przeprowadzenia współżycia. Jednakże należy pamiętać, że związane są z nimi pewne efekty uboczne, nie są również zbyt efektywne, wiec dosyć rzadko się po nie sięga. Terapią II rzutu wybieraną u mężczyzn, u których leki na potencję (inhibitory typu 5) nie zadziałały, tak samo, jak i psychoterapia, jest iniekcja leków do ciał jamistych. Preparatem używanym jest przede wszystkim alprostadil (analog prostaglandyny PGE1). Skuteczność takich produktów wynosi ok. 70 procent.

Zaburzenia erekcji- protezy oraz aparaty próżniowe

Aparat próżniowy wygląda jak przezroczysty walec. Z jednej strony jest on zamknięty, natomiast z drugiej strony umieszcza się w nim penisa. Istotną częścią tego gadżetu jest elastyczny pierścień zaciskający, to dzięki niemu krew nie odpływa z ciał jamistych. W zamkniętej części cylindra znajduje się mechanizm, który wywołuje ujemne ciśnienie. To właśnie przy pomocy ujemnego ciśnienia uzyskuje się erekcję. Odpowiada ona za ściągnięcie krwi do prącia wprowadzonego do środka aparatu. Po czym zakłada się zacisk u podstawy penisa, przez co krew nie ma jak z niego odpłynąć. Protezy natomiast stosuje się do usztywnienia prącia, a wykonane są z materiału silikonowego. Protezę umieszcza się podczas operacji w penisie.