Zdrowie

Niepłodność – błędy popełniane w czasie starania się o dziecko

Często wydaje się nam, iż poczęcie potomka jest łatwe – wystarczy uprawiać seks bez zabezpieczenia i czekać tylko na brak okresu. Dla potwierdzenia zrobić tylko test ciążowy i już gotowe! Tak naprawdę wygląda to zupełnie inaczej. Dla większości par podjęcie decyzji odnośnie powiększenia rodziny i pojawienia się pozytywnego wyniku testu ciążowego nie nastąpi w tym samym miesiącu, kwartale czy nawet roku. Na długie starania o dziecko wpływa sporo różnych czynników: emocjonalnych, zdrowotnych, ale także popełnianych nieświadomie błędów. Warto dowiedzieć się, co może utrudnić zajście w ciążę i wydłużać czas oczekiwania na pozytywny test ciążowy.  

Złe oszacowanie dni płodnych i zbyt rzadkie uprawianie seksu. Co więc można zrobić, jak w szybki sposób zajść w ciążę? Warto dowiedzieć się, kiedy występują u nas dni płodne.

Okazuje się, iż tylko 20 procent pań wie, kiedy pojawia się u nich owulacja. Reszty albo w ogóle to nie interesuje, albo błędnie szacują czas jej pojawienia się. Starając się o potomka, warto zdawać sobie sprawę, iż w każdym spośród cyklu jest tylko parę dni, w których istnieje możliwość skutecznego zajścia w ciążę. Do owulacji dojdzie wyłącznie raz na 25-32 dni. Najbardziej płodne dni to ok. 3 dni w ciągu roku przed nastąpieniem owulacji, jak i dzień jej występowania. Jeżeli kobieta nie wie, kiedy ma owulację, zaś para kocha się zbyt rzadko, to bardzo łatwo można przegapić dni o najwyższej płodności. Tak samo możemy utracić własną szansę na zajście w ciążę, kiedy kobieta błędnie określi dni płodne i para będzie się kochać intensywnie przede wszystkim właśnie w te dni, w których uważają iż ich szanse są bardzo wysokie, a odpoczywają po tym maratonie – w dni w których winni działać. 

Dlatego jeżeli staramy się o dziecko od dłuższego czasu, warto lepiej zapoznać się ze swoją płodnością i przyjrzeć się odpowiednio cyklowi miesięcznemu – obserwować własne ciało i poznawać dni, w których istnieją największe szanse na potencjalne zapłodnienie.

Nazbyt częste uprawianie seksu – czy trudniej będzie zajść w ciążę?

Jak się może okazać, ku zaskoczeniu wielu osób, nazbyt częste uprawianie aktywności seksualnej jest następnym błędem, który zamiast przyspieszać zachodzenie w ciążę, może je skutecznie odwlekać w czasie. Długie starania o potomka sprawią, iż para się niepokoi i zwiększa częstotliwość zbliżeń – uprawiają seks każdego dnia albo nawet i częściej w płodne dni. Nie zdają sobie jednakże sprawy, iż w przypadku zbyt częstego współżycia, parametry nasienia mogą podlegać znaczącemu pogorszeniu. W męskiej spermie może znaleźć się mniej plemników. Według większości specjalistów, uprawianie seksu co drugi dzień, to optymalna częstotliwość do zachodzenia w ciążę.

Nadmierny stres może wydłużyć starania o potomka

Czy nam się to podoba, czy też nie, stres ma duży wpływa na zdolność do poczęcia potomstwa, nie tylko ze strony kobiety ale i mężczyzny. Przewlekły stres, który doprowadza człowieka do ciągłego napięcia, może mieć wpływ na zaburzenia owulacji u kobiet, zaś u mężczyzn znacząco obniżyć parametry nasienia. Warto zatem obniżyć ilość stresu, żeby możliwie było zajście w ciążę. Badania, które zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda dotyczące redukcji stresu u pań starających się o potomka pokazały, iż aktywności prowadzące do zminimalizowania poziomu stresu, zwiększają znacząco szansę na zajście w ciążę – w grupie pań uczestniczących w zajęciach z jogi – w ciążę udało się zajść aż 55 procentom kobiet, zaś w grupie pań, które nie brały czynnego udziału w relaksacyjnych zajęciach, wyłącznie 20 procent zaszło w upragnioną ciążę.

Używanie lubrykantów to zagrożenie dla męskiego nasienia

Większość spośród lubrykantów, które dostępne są na naszym rynku, jest bardzo szkodliwa dla męskiego nasienia. Lubrykanty mają wpływ na zmianę naturalnego pH w pochwie i sprawiają, iż otoczenie jest nieprzyjemne dla plemników. Plemniki nie będą zatem w stanie dotrzeć do komórki jajowej i tym samym mimo regularnie uprawianego seksu, para nie będzie mieć dziecka. Jeżeli potrzebne jest nam nawożenie w tym czasie, używajmy lubrykantów przeznaczonych dla par, które starają się o potomstwo. Miejmy na uwadze, iż śliną może także uszkodzić plemniki.