Mężczyzna

Mężczyzna nie odczuwa orgazmu – czym jest to spowodowane?

Anorgazmia, czyli brak możliwości odczuwania orgazmu, to przypadłość, która dotyka mężczyzn w niektórych sytuacjach. Prowadzi to do tego, że mężczyzna w ogóle nie odczuwa przyjemności w związku z uprawianiem seksu. Orgazm sprawia, że ciało staje się odprężone, a człowiek odczuwa ogromną rozkosz. U mężczyzn orgazm trwa dość krótko, bo około kilku sekund. Mimo tego, jest najbardziej pożądanym momentem całego aktu seksualnego. Co zrobić, gdy dotknie nas anorgazmia? Na to oraz wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. 

Orgazm – co warto o nim wiedzieć?

U mężczyzn orgazm następuje zazwyczaj na koniec aktu seksualnego i towarzyszy mu ejakulacja, czyli wytrysk nasienia. Nie dotyczy on tylko określonych narządów płciowych. Rozchodzi się na całe ciało. Często do orgazmu może dojść na skutek pobudzania zupełnie innych sfer niż te, które uznajemy za najbardziej intymne. Ta zasada dotyczy nie tylko mężczyzn, ale również i kobiet. Każda z płci doświadcza orgazmu w zupełnie inny sposób.

Wyniki badań wskazują, że u 90% mężczyzn orgazm jest spowodowany pobudzaniem samego penisa. Do pobudzenia penisa dochodzi wtedy, gdy jest on nastawiony na określone bodźce, takie jak obecność partnerki, jej dotyk czy zapach. Wtedy następuje wzwód, czyli erekcja. Penis zwiększa swoją długość i objętość oraz unosi się powoli nad kość łonową. Napletek przesuwa się i odsłania żołądź. Skóra w różnych miejscach ciała staje się różowa, lekko czerwona. Erekcja trwa do momentu ejakulacji i orgazmu. Czas jej trwania uzależniony jest od tego, w jaki sposób pobudzany jest członek oraz z jak dużą intensywnością. Gdy dochodzi do momentu kulminacyjnego, czyli wytrysku nasienia, mężczyzna jednocześnie powinien odczuwać orgazm. Cewka moczowa oraz zwieracze odbytu trwają w skurczach, co sprawia, że nasienie może wydostać się na zewnątrz. Po orgazmie większość mężczyzn staje się senna, a członek staje się bardziej czuły na dotyk. Rzadko zdarza się, aby mężczyzna po jednym wytrysku był gotowy na odbycie kolejnego stosunku.

Czym jest spowodowany brak orgazmu u mężczyzn?

Anorgazmia, czyli brak orgazmu w trakcie wytrysku, to przypadłość, która spotyka stosunkowo niewielką liczbę mężczyzn. Dzieje się tak, gdy mimo odpowiedniej stymulacji seksualnej mężczyzna nie jest zdolny do osiągnięcia orgazmu. Jest to sytuacja, która może doprowadzić do bardzo wielu nieprzyjemnych konsekwencji dla relacji w związku. W takim przypadku partnerka powinna okazać swojemu mężczyźnie jak najwięcej wsparcia. Mężczyzna doświadczony brakiem orgazmu czy też szerzej, zaburzeniami wzwodu, może borykać się ze znacznym spadkiem poczucia własnej wartości. W konsekwencji taki stan może doprowadzić nawet do zaburzeń o charakterze depresyjnym. Dla mężczyzn sprawność seksualna jest jednym, z najważniejszych wyróżników ich męskości. Jeżeli coś w tym względzie nie funkcjonuje jak należy, to jest to dla mężczyzny znak, iż nie potrafi on zapewnić partnerce pożycia seksualnego, jakie powinien.

Czym może być spowodowany brak orgazmu u mężczyzn?

Brak orgazmu u mężczyzn w trakcie stosunku seksualnego to niezwykle nieprzyjemna dolegliwość. Panowie nią dotknięci powinni jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Czym może być ona spowodowana? Lista przyczyn jest bardzo długo. Brak orgazmu u mężczyzn może wynikać z: 

 • niskiej samooceny,
 • konfliktów w związku,
 • urazów psychologicznych i złych doświadczeń seksualnych z przeszłości,
 • chorób anatomicznych penisa,
 • obaw przed zapłodnieniem,
 • depresji,
 • nadużywania alkoholu,
 • palenia papierosów,
 • stosowania niektórych leków,
 • zaburzeń w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej,
 • przebytych operacji krocza i miednicy,
 • lęku przed zarażeniem się chorobą przenoszoną drogą płciową.

Jak leczyć brak orgazmu?

Dzięki odkryciom współczesnej medycyny mężczyźni doświadczeni zaburzeniami wzwodu oraz brakiem orgazmu mają szereg możliwości leczenia. Anorgazmię leczy się zarówno środkami farmakologicznymi jak i poprzez psychoterapię. Do środków farmakologicznych pobudzających erekcję zalicza się m.in. Viagrę i Kamagrę. Ich atutem jest skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania.